W jaki sposób powrócić do zwolnienia z VAT
Ze zwolnienia podmiotowego mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy formalnie zgłosili prowadzenie działalności w zakresie usług prawniczych, doradczych lub jubilerskich, lecz faktycznie ich nie świadczą.
Tomasz Krywan
- Chcę powrócić do zwolnienia z VAT, ale obecnie mam wpisaną działalność doradczą w zakresie informatyki 62.02.Z. Formalnie nigdy doradztwa nie prowadziłem. Czy w związku z tym powinienem najpierw zmienić wpis w CEIDG, czy jest to bez znaczenia i liczy się tylko rzeczywiście wykonywana działalność? Najchętniej wybrałbym zwolnienie od stycznia, ale jeśli wpis ma znaczenie, to zrobię to od lutego. Co w przypadku powrotu do zwolnienia z VAT mam zrobić z zawartymi umowami, które opiewają ma kwotę netto plus VAT? – pyta czytelnik.
W art. 113 ustawy o VAT określono tzw. zwolnienie podmiotowe. Obejmuje ono sprzedaż prowadzoną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (do końca 2016 r. było to 150 000 zł), jak również sprzedaż przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200 000 zł (do końca 2016 r. było to 150 000 zł).
Mniej obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta